מפרק ירך

בכל מפרק משתתפים מספר מרכיבים חשובים הכוללים עצמות, סחוסים, שרירים, רצועות וגידים וכן מריכיבים נוספים. מפרק הירך הוא מפרק עלי ומכתש כאשר ראש עצם הירך (הפמור) הוא העלי, או הכדור והמכתש (אצטבולום) הוא חלק מעצם האגן. הסחוס הוא רקמה רכה יחסית וחלקה המכסה את המשטחים הבונים את המפרק. שרירים רצועות וגידים סביב המפרק תומכים ומניעים את המפרק. בהיותו מפרק כדורי מפרק הירך מאפשר תנועה בכל המישורים כלומר קדימה אחורה, לצדדים וסיבוב פנימה והחוצה

כאבים בירך

ישנם גורמים שונים ומגוונים העלולים לגרום לכאבים בירך. הכאב המלווה את הרס המפרק יכול להופיע בצורה איטית ומתונה או פתאומית וחדה. שינויים ניווניים הם אחד הגורמים השכיחים לכאבים במפרק הירך ומאפיינים בדרך כלל את הגיל המבוגר. שינויים ניווניים במפרק נגרמים כתוצאה מתהליך הדרגתי המתאפיין בהרס הסחוס, עצם חשופה המשנה את תפקודה וצורתה. הכאב ומגבלת התנועה גורמים לירידה בתפקוד השרירים סביב המפרק.

התהליך הניווני יכול להיות תהליך איטי ומדורג או תהליך מהיר והרסני. תחילת הטיפול השמרני מאופיינת במתן תרופות נוגדי כאב ודלקת, פיזיוטרפיה ומרכיבים נוספים. כאשר אפשרויות הטיפול השמרני מיצו עצמן קיימת אפשרות לבצע החלפה של מפרק הירך.

החלפה מלאה של מפרק הירך נחשבת לאחד הניתוחים המוצלחים והצפויים ביותר. מטרות הניתוח הן: שיפור איכות חיים, הפסקת או הפחתה ניכרת של הכאב ושיפור ניכר של התנועה והתפקוד של מפרק הירך.

בשחרור מבית החולים לאחר הניתוח תקבע מסגרת מעקבים מסודרת הכוללת בדרך כלל ביקורת שבועיים לאחר הניתוח, שישה שבועות, שלושה חודשים ושנה לאחר הניתוח. ביקורות נוספות יקבעו לפי הצורך. לאחר תקופה זו תבוצע ביקורת אחת לשנתיים בדרך כלל כולל צילום ביקורת על מנת לוודא שהמשתל מתפקד היטב.

כל החמרה קיצונית בכאב, בעיקר אם היא מלווה בחום גוף מעל 38 מעלות או הפרשה מאזור הניתוח מצריכה בדיקה מיידית על ידי רופא.

מעט מאוד. מכיוון שמדובר במרכיב מלאכותי, מקובל לנהוג במשנה זהירות כשמדובר בהגנה על המפרק מפני זיהומים. מקובל להמליץ שלפני כל פעולה פולשנית וכל טיפול שיניים או זיהום משמעותי אחר, ינתן טיפול באנטיביוטיקה מונעת.

כמובן שאין תשובה אחת. תהליך ההרס של מפרק שנשחק הוא ארוך והשפעתו גדולה מאוד מאדם לאדם. התהליך בנוי פעמים רבות ממגבלה הולכת וגדלה בתפקוד המפרק והחמרה בכאב אך התהליך עשוי להיות מהיר או איטי כאשר בדרך כלל ישנן תקופות טובות יותר וטובות פחות. 
ישנן שיטות רבות לטיפול שמרני במפרק מנוון הכוללות נוגדי כאב ודלקת, פעילות גופנית כולל שחיה ופיזיוטרפיה.
כאשר איכות החיים נפגעת הצורה משמעותית והשיטות השמרניות לטיפול אינן מספיקות לשמירה על איכות חיים מספקת, הגיע הזמן להחלפת המפרק.
כלל נהוג אומר כי כאשר איכות החיים נפגעת בצורה משמעותית והמטופל נאלץ לבצע ויתורים בשגרת החיים ובפעילות שאותה הוא רוצה לבצע בגלל הכאב ממפרק הירך, כנראה שהגיע הזמן לשקול החלפה של מפרק הירך.
כמובן שאלו מותנים בבדיקה גופנית המראה שהכאב אכן מגיע ממפרק הירך ואינו מוקרן ממקום אחר כמו למשל מהגב התחתון ושצילומי הרנטגן מדגימים שחיקה קשה של המפרק.

לא באופן אוטומטי. AVN הוא תהליך של הרס העצם באזור מסוים של המפרק מסיבות שונות שלעיתים אינן ידועות. התהליך מתאפיין בכאב עז באזור בו העצם קורסת, ובשלב מאוחר יותר הרס של המפרק עצמו. עם זאת, כאשר אזור הנזק קטן יחסית הנזק הסופי למפרק עשוי להיות לא גדול מאוד ועם סיום השלב האקוטי אצל חלק מהמטופלים נצפית הקלה ניכרת בכאב והם אינם נזקקים להחלפת המפרק.

כן, וישנן מספר אפשרויות כאלה. רוב האפשרויות מכוונות לטיפול בשברים של צוואר הירך באוכלוסיה המבוגרת. החלפה חלקית של הירך אינה טיפול מקובל כיום לרוב הגדול של המטופלים הסובלים משחיקה ניונית של מפרק הירך.

מכיון שההחלפה מבוצעת לרכיבים מכאניים, ושגרת החיים כוללת אלפים רבים של צעדים, המפרק המושתל עשוי להיכשל עם הזמן. אין צורך להחליף את המשתל לאחר פרק זמן מוגדר אלא אם ישנה עדות ברורה לכך שהמשתל נשחק או שאחיזתו בעצם מתרופפת.
כיום יש מידע רב ממחקרים בעולם המראים כי תוחלת החיים של משתל היא של שנים ארוכות בדרך כלל. סדרות של אלפי מקרים עם מעקבים ארוכים מאוד בעולם מראים כי מעל 90% מהמשתלים מתפקדים היטב מעל עשר שנים. 
חשוב להבין שאין הכוונה כי המשתל טוב לעשר שנים אלא כי לאחר עשר שנים, כתשעים אחוזים מהמשתלים מתפקדים היטב. מאמרים רבים מראים תפקוד טוב של המשתל גם 15, 20 ויותר שנים לאחר הניתוח.

אין הגדרה של גיל. מכיוון שמדובר בניתוח של איכות חיים, מרגע שאיכות החיים נפגעת בצורה משמעותית בשל הפגיעה במפרק, אין הגיון למנוע מאדם איכות חיים סבירה מכיוון שהמפרק המושתל עשוי להיכשל עם השנים. כאשר הפגיעה באיכות החיים קשה, מבוצעת החלפה גם במטופלים צעירים מאוד. מאידך, גם באנשים מבוגרים מאוד, כאשר מפרק הירך מהווה גורם מרכזי הפוגע באיכות החיים, ניתן לבצע החלפה כל זמן שאין מניעה רפואית.
עם זאת, בכל זאת מדובר בניתוח משמעותי ולכן כאשר איכות החיים אינה נפגעת בצורה משמעותית וניתן להתמודד עם המגבלה באופן שמרני, כדאי לדחות את הטיפול הניתוחי עד לרגע בו הטיפול השמרני אינו מספק.
דבר נוסף לגבי עיתוי ההחלטה על טיפול ניתוחי. מחקרים הראו כי כאשר מטופל הולך ומוותר לאורך תקופה ארוכה על פעולות מסוימות כמו הליכות, טיולים וכן הלאה, השרירים ויתר הגוף מתאימים עצמם לתפקוד הנמוך יותר ולכן ויתור מתמשך על פעילות עשוי להפוך את החזרה לתפקוד גבוה יותר עשויה להיות ממושכת וקשה יותר או לא אפשרית. 
הטיפול הניתוחי הוכח כיעיל ביותר לטיפול בכאב הנובע מהמפרק ההרוס, קשה לחזור לפעילות שאבדה לפני זמן ממושך גם כאשר הכאב שנבע מהפעילות אינו קיים יותר.

בהחלט לא. כמעט תמיד ניתן להמשיך להחליף שוב חלקים או מפרק שכשל. עם זאת, כל ניתוח נוסף הוא פעמים רבות קשה ומורכב יותר ולכן פעמים רבות רמת התפקוד ושביעות הרצון מתפקוד המפרק אינה טובה כמו זו של ניתוח ראשוני.

ככלל, ניתן לומר כי עם מפרק ירך מלאכותי ניתן לבצע את כל פעולות היום יום ללא כל מגבלה וכן פעילות פנאי מתונה. המשתל מסוגל לעמוד ללא קושי בהליכה, רכיבה על אופניים ופעילויות פנאי נוספות כאשר המגבלה המשמעותית ביותר היא לפעילויות הכוללות מגע קשה יותר כגון ריצה וקפיצה. אין איסור לבצע פעילויות אלה אך הן מעמידות את המשתל בעומס גבוה.

מעט מאוד. מכיון שמדובר במרכיב מלאכותי, מקובל לנהוג במשנה זהירות כשמדובר בהגנה על המפרק מפני זיהומים. מקובל להמליץ שלפני כל פעולה פולשנית וכל טיפול שיניים או זיהום משמעותי אחר, ינתן טיפול באטיביוטיקה מונעת.

בשחרור מבית החולים לאחר הניתוח תקבע מסגרת מעקבים מסודרת הכוללת בדרך כלל בקורת שבועיים לאחר הניתוח, שישה שבועות, שלושה חודשים ושנה לאחר הניתוח. בקורות נוספות יקבעו לפי הצורך. לאחר תקופה זו תבוצע בקורת אחת לשנתיים בדרך כלל כולל צלום בקורת על מנת לוודא שהמשתל מתפקד היטב.
כל החמרה קיצונית בכאב, בעיקר אם היא מלווה בחום גוף מעל 38 מעלות או הפרשה מאזור הניתוח מצריכה בדיקה מידית על ידי רופא.